About the Post

Author Information

2012 student awards: Potter College of Arts & Letters

WKU’s Potter College of Arts & Letters honored its outstanding students during an annual awards ceremony. The following students were recognized April 15 at the Carroll Knicely Conference Center:

African American Studies

  • Christopher Page of Horse Cave, African American Studies Leadership and Service Award
  • Barrett Wright of Bowling Green, Excellence in African American Studies

Art

  • David Barlow of Edmonton, Hesta Petty Munns Memorial Scholarship
  • Jenni Dickens  of Bowling Green, US Bank Show Scholarship
  • Moriah Dixon of Owensboro, Sherilyn Gale Rinehart Scholarship
  • Davide Fellini  of Mount Washington, Joe Downing Scholarship
  • Joseph “Derek” Hildesheim of Elizabethtown, Richarris Award
  • Chasen Igleheart of Central City, William “Bill” Thomas Scholarship
  • Katie Kinder of Franklin, Hesta Petty Munns Memorial Scholarship
  • Katherine Kizer of Collierville, Tenn., Ruth Hines Temple Art Award
  • Lauren Lott of Hendersonville, Tenn., Jeff Jensen Scholarship
  • Matthew Love of Madisonville, Jack E. Lunt Scholarship
  • Ebony Marshman of Bowling Green, Ruth Hines Temple Scholarship
  • Chelsea McCay of Bowling Green, Richarris Award
  • Wesley Miller of Louisville, Jack E. Lunt Scholarship
  • Margaret Reed of Bowling Green, Ivan Schieferdecker Scholarship
  • Kelly M. Smith of Nashville, Tenn., US Bank Show Scholarship
  • Sarah Sperry of Bowling Green, Ann McKeel Ross Scholarship

Communication

  • Whitney Churchman of Cecilia, Outstanding Undergraduate Student in Communication Studies
  • Ashley Miller of Madison, Ala., Outstanding Graduate Student in Communication
  • Felix Perrone of Henderson, Outstanding Leadership in Communication
  • Rebecca Schaefer of Brentwood, Tenn., Outstanding Undergraduate Student in Corporate and Organizational Communication

English

  • Erica Morgan Ashley of Bowling Green, The Dr. Nancy Hightower Davis Scholarship
  • Travis Beeler of Bowling Green, Outstanding Major English, Literature
  • Elizabeth Medley Beilman of Louisville, The Pat and Wallace Nave Scholarship
  • Maggie Elise Bracey of Hendersonville, Tenn., Erma & Willson E. Wood Graduate Scholarship
  • Bethany Coffey of Columbia, Outstanding Major English, Professional Writing
  • Ashley Marie Coulter of Mount Washington, The Mary Lucille Scott Scholarship
  • Kristin M. Eller of Bowling Green, Outstanding English Graduate Student
  • Madelyn Gertrude Gates of Frankfort, The Addie Hochstrasser Estate Fund for the Jim Wayne Miller Scholarship In Creative Writing
  • Audrey Gearhart of Newburgh, Ind., Outstanding Major English for Secondary Teachers
  • Tracy Jo Ingram of Louisville, The Dr. Karen Pelz Scholarship
  • Georgina Grace Kleinhelter of Bowling Green, Henry Fiction Award
  • Laura Elizabeth Long of Mount Juliet, Tenn., The Thomas G. Jones Scholarship
  • Michael Lynn Miller of Bowling Green, Gordon Wilson Sr.  Award
  • Jessica Ann Rachelle Najar of Portland, Tenn., The Betty Jean and Doug Moseley Scholarship
  • Suzanne Marie Nevins of Bowling Green, Gladly Award
  • Katheryne Newman of Madisonville, Outstanding Major English, Creative Writing        
  • Timothy Robert Phelps of Shepherdsville, The Noma Dunn Scholarship
  • Bethany Riggs of Upton, Outstanding Major English for Secondary Teachers
  • Madalyn Brooke Schreiner of Alvaton, The Frank L. Atkinson Scholarship
  • Rebecca (Becky) Thieman of Louisville, The Jim Wayne Miller Scholarship
  • Lauren Adele White of Willisburg, The Earl A. Moore Scholarship

Folk Studies & Anthropology        

  • Rachel  Hopkin of Alvaton, Outstanding Graduate Student in Folklore
  • Rebecca Katz of Louisville, Cam Collins Award for Outstanding Undergraduate in Folklore
  • Kelly L.  Kramer of Bowling Green, Outstanding Anthropology Graduate in the Biological Anthropology Concentration
  •  John B. LeSieur of Bowling Green, Outstanding Anthropology Graduate in the Cultural Resource Management Concentration
  • Sarah McCartt-Jackson of Lexington, Outstanding Graduate Student in Folklore
  • Lauren Drew Shackleford of Bowling Green, Outstanding Anthropology Graduate in the Cultural Anthropology Concentration
  • Emily A. Snider of Crestwood, Outstanding Anthropology Graduate in the Archeology Concentration
  • Austin L. Warren of Louisville, Outstanding Senior Anthropology Student

History

  • Blair Abner of Glasgow, A. M. Stickles Award
  • Keifer Adkins of Eubank, Arndt M. Stickles Scholarship
  • Robert Bunch of Edmonton, Lowell Harrison Scholarship
  • Thomas Burden of Centertown, Richard V. Salisbury Award in Latin American History
  • George Carpenter of  Owensboro, Arndt M. Stickles Memorial Scholarship
  • Ryan Dowell of Bowling Green, Richard L. Troutman Award
  • Kara Freeman of London, Crowe-Crocker-Carraco Award in Kentucky History
  • Ethan Morris of Shepherdsville, June Vinson Yeates Scholarship
  • Steven Poland of Zanesville, Ohio, Loro Family Memorial Award for Excellence in Military History
  • Christopher Ramsey of Gallatin, Tenn., Crowe-Crocker-Carraco Award in Kentucky History
  • Mark Reeves of Louisville, James H. Poteet Award
  • Bobby Smith of Leitchfield, A. M. Stickles Award
  • Lucas  Somers of Bowling Green, Arndt M. Stickles Scholarship
  • Rachel Taylor of Bowling Green, Gwyneth B. Davis Pre-Law Scholarship

Modern Languages  

  • Chaz Arnold of Owensboro, Finley C. Grise, M.D., Scholarship and William R. Walls Jr. International Travel Award
  • Stephanie Bronner of Louisville, Finley C. Grise, M.D., Scholarship
  • Mackenzie Farrar of Prospect, William R. Walls Jr. International Travel Award
  • Jarred Grider of Tompkinsville, Outstanding Senior German Student
  • Ericka Hardin of Crestwood, William R. Walls Jr. International Travel Award
  • Emily Harper of Bowling Green, Finley C. Grise, M.D., Scholarship and William R. Walls Jr. International Travel Award
  • Micah L. McClendon of Villa Hills, Sigma Delta Pi Award
  • Bethany Mullins of Owensboro, Finley C. Grise, M.D., Scholarship
  • Caitlin Reyes of Owensboro, Outstanding Senior Spanish Student
  • Margaret Spalding of Lebanon, William R. Walls International Travel Award
  • Kyle Young of Madisonville, Outstanding Senior French Student

Music

  • Taylor Akin of Magnolia, Dr. Kent Campbell Scholarship
  • Kathryn Aquadro of Louisville, Sylvia Kersenbaum Music Scholarship
  • Shaun Baxley of Henderson, Music Department Faculty Scholarship
  • Chris Blake of Russellville, Music Department Faculty Scholarship
  • Alyna Bloecher of Fairbanks, Alaska, Blanche & Austin Duckett Strings & Music Scholarship, D. & S. Vitale Scholarship and Ohm Pauli Scholarship
  • Josh Bloecher of Fulton, Howard Carpenter Strings & Piano Scholarship, Hugh F. Johnson Music Scholarship and Ohm Pauli Scholarship
  • Nathaniel Brown of Bowling Green, Mitzi Groom/Trace Die Cast Scholarship
  • Brittany Carter of Bowling Green, Larnelle & Cynthia Harris Scholarship
  • Madelyn Cook of Portland, Tenn., Jean Blankenship Scholarship
  • Angela Cook of White Plains, Edward J. Pease Memorial Music Scholarship
  • Chadd Coomer of Louisville, Blanche & Austin Duckett Strings Music Scholarship       
  • Blake Cox of Brandenburg, Seymour Spiegelman Scholarship
  • Conner Eisenmenger of Prospect, Athena Cage Scholarship
  • Sarah Fox of Russellville, Athena Cage Scholarship
  • Lauren Ganote of Crestwood, Bennie Beach Jr. Memorial Scholarship
  • Susan Houghton of Bowling Green, Dr. Samuel & Jeane Payne Tinsley Scholarship and Ohm Pauli Scholarship
  • Ethan Kinkle of Louisville, Bowling Green Music Club Award
  • Justin Kirby of Lewisburg, Howard Carpenter String & Piano Scholarship
  • Matt Lund of LaGrange, Edward J. Pease Memorial Music Scholarship
  • Valerie Martin of Bowling Green, Charles Smith Scholarship
  • Guytano Martorano of Cleaton, Music Department Faculty Scholarship
  • Michael Menser of Dawson Springs, Edward J. Pease Memorial Music Scholarship       
  • Tristan Milburn of Shelbyville, Nelle Gooch Travelstead Scholarship
  • Samantha  Miller of Sedalia, Jerry Baker Scholarship
  • Josh Pulley of Hendersonville, Tenn., Marita Hawley Travelstead Scholarship
  • Allyson Sanders of Louisville, Edward J. Pease Memorial Music Scholarship
  • Matt Shepherd of Glasgow, Ohm Pauli Scholarship
  • Amy Spears of Alvaton, Bowling Green Music Club Award
  • Steven  Stewart of Bowling Green, Blanche & Austin Duckett Strings Music Scholarship
  • Aaron Talley of Franklin, Marita Hawley Travelstead Scholarship
  • Andrew Tucker of Hodgenville, Music Department Faculty Scholarship
  • Curtis Turner of Rockport, Ind., Bennie Beach Jr. Memorial Scholarship
  • Jordan Wheaton of Lake Alfred, Fla., Ohm Pauli Scholarship and Jerry Baker Scholarship         
  • Adam Wolffbrandt of Lexington, Blanche & Austin Duckett Strings Music Scholarship

Office  of Scholar Development

  • Rebecca Akers-Kuczek of Glasgow, Benjamin A. Gilman International Scholarship
  • Sara Newport of Oakland, Benjamin A. Gilman International Scholarship
  • Sarah Nikolai of Mount Juliet, Tenn.. Benjamin A. Gilman International Scholarship     

Potter College Dean’s Office        

  • Joshua Brown  of Adairville, Dean’s Council of Students
  • Matthew Lund of LaGrange, Dean’s Council of Students
  • Caitlin Pike of LaGrange, Dean’s Council of Students
  • Bethany Riggs of Upton, Dean’s Council of Students
  • Anne Walsh of Louisville, Dean’s Council of Students
  • Shane Wood of Bowling Green, Dean’s Council of Students

Philosophy & Religion

  • Clayton Graham of Elizabethtown, Excellence in Scholarship in Philosophy
  • Sara R. Moody of Warsaw, Excellence in Scholarship in Asian Religions & Cultures
  • James A. Stewart of Bowling Green, Larry D. Mayhew Memorial Book  Scholarship 
  • Laura E. Williams of Bowling Green, Excellence in Scholarship in Religious Studies

Political Science

  • Lauren Cherry of Louisville, Evans Scholarship 3rd Year Female
  • Allison Feikes of La Porte, Ind., Evans Scholarship 2nd Year Female
  • Kent Johnson of Bowling Green, Evans Scholarship 2nd Year Male and Outstanding Junior  in Political Science
  • Courtney Krebs of Bowling Green, Outstanding Senior in International Affairs
  • Mark Reeves of Louisville, Evans Scholarship 3rd Year Male
  • Amanda Stiltner of Bowling Green, Outstanding Senior in Political Science
  • Jeffrey  Walker of Wilmore, Outstanding Junior  in International Affairs

School of Journalism & Broadcasting

  • Trent Brock of Fort Campbell, Julian & Betty Goodman Scholarship in Broadcast Journalism
  • Caitlin Carter of Vine Grove, Outstanding Senior in Mass Communication
  • Michelle Child of Taylor Mill, Outstanding Senior in Public Relations
  • Leslye Davis of Greensburg, Outstanding Senior in Photojournalism
  • Megan Dunlevy of Louisville, Outstanding Senior in Public Relations
  • Nathan Gjerstad of Bardstown, O’Neill-Locken Scholarship for Film Studies
  • Jarred Halcomb of Central City, Outstanding Film Studies Award
  • Stacie Marie Hewitt of Old Hickory, Tenn., Outstanding Senior in Broadcasting Radio/TV Operations
  • Jonathan W. Lintner of Louisville, Outstanding Senior in News/Editorial  Journalism
  • Jason L. Martin of Bowling Green, Bob Proctor Scholarship
  • Gregg Reynolds of Bowling Green, Kappa Tau Alpha Top Scholar Award
  • Zachary K. Ryle of Burlington, Outstanding Senior in Broadcast News & Public Affairs             
  • Tom Schatzinger of Smithfield, Outstanding Senior in Advertising
  • Matthew Teater of Harrodsburg, Outstanding Senior in Film
  • Ryan Vennell of Chatham, Ill., Charles M. Anderson Scholarship  in Communication & Technology
  • Scott Vennell of Chatham, Ill., Julian & Betty Goodman Scholarship in Broadcast Journalism
  • Christopher L. Young of Cynthiana, Outstanding Senior in Broadcasting TV/Film Production

Sociology      

  • Amy Bishop of Louisville, Outstanding Student of Sexuality Studies
  • Jennifer Brinkley of Alvaton, Outstanding Criminology Graduate Student
  • Cami Bush of Park City, Outstanding Service to Department
  • Lori Marklin of Elkton, Outstanding Student of Criminology
  • Amanda Stiltner of Bowling Green, Outstanding Alpha Kappa Undergraduate Student
  • Taryn Thompson of Owensboro, Jennie B. and N. O. Taff Scholarship
  • Jessica  Ziegler of Louisville, Outstanding Sociology Major

Theatre and Dance

  • Megan D. Allen of Portland, Tenn., Arts Education Taskforce Scholarship
  • Jessica Basham of Owensboro, Jerry Baker Scholarship
  • Holly Berger of Bowling Green, Jerry Baker Scholarship
  • Roshunda C. Brown of Mount Juliet, Tenn., Jack E. Lunt Dance Scholarship
  • Tyler Brown of Nashville, Tenn., Music Theatre Scholarship
  • Heather N. Chenault of Alvaton, Dance Educators of America Scholarship
  • Meagan M. (Lusie) Cuskie of Louisville, D. Whitney Combs Scholarship
  • Rachel Wynne Dawson of Murray, Jerry Baker Scholarship
  • Allyson V. Dilliha of Bowling Green, W. Jackson Kesler II Costuming Scholarship
  • Katelyn Fouts of Bowling Green, O. V. Clark Scholarship
  • Joshua M. Gustafson of Louisville, William Leonard Scholarship
  • Mitchell Haley of Harrodsburg, Joseph Levinoff Dance Scholarship
  • Alexa Holloway of Louisville, Mrs. T. C. Cherry Award
  • Sebastian Kearney of Simpsonville, James L. Brown Technical Theatre Scholarship      
  • Patrick MacDonald of Goshen, Russell H. Miller Scholarship
  • Courtney B. Martin of Louisville, Beverly Veenker Dance Scholarship
  • Adrienne R. Nixon of Lexington, W. Jackson Kesler II Costuming Scholarship
  • Sara B. Pecina of Kokomo, Ind., Doris L. Owens Dance Scholarship
  • Zoe C. Pettit of Lewisburg, Colonel Oscar Payne Cleaver Scholarship
  • Oliver Pierce of Greenville, Music Theatre Scholarship
  • Eric Schmidt of Powderly, O. V. Clark Scholarship
  • Victoria R. Siegrist of Bowling Green, Mildred Howard Academic Excellence
  • Hanna E. Slattery of Bowling Green, Jeffrey H. Mildenstein Dance Scholarship
  • Jessica  Sprankle of Owensboro, Jerry Baker Scholarship
  • Kylene N. Stephens of Russiaville, Ind., Jack E. Lunt Dance Scholarship
  • Rebecca Trimbur of Fort Mitchell, Russell H. Miller Scholarship
  • Mary Katelyn Webb of Ulysses, Music Theatre Scholarship
  • Jillian V. Weinzapfelof Evansville, Ind., Music Theatre ScholarshipContact: Potter College of Arts & Letters, (270) 745-2344.

No comments yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

Follow

Get every new post delivered to your Inbox.

Join 64,913 other followers

%d bloggers like this: