About the Post

Author Information

2012 student awards: Ogden College of Science and Engineering

WKU’s Ogden College of Science and Engineering honored its outstanding students during an annual awards ceremony. The following students were recognized April 22 at the Carroll Knicely Conference Center:

Agriculture

  • Gary Cundiff of Louisville, Elmer Gray Outstanding Graduate Student Award
  • Whitney Churchman of Cecilia, Outstanding Senior
  • Caitlin Carter of Vine Grove, Outstanding Agricultural Business Student
  • Brooke D. White of Russellville, Outstanding Agricultural Education Student
  • Camille A. Hayden of Utica, Outstanding Agronomy Student
  • Christopher Davis of New Hope, Outstanding Animal Science Student
  • Clarice M. Esch of Somerset, Outstanding Horticulture Student
  • Joshua Blaker of Shepherdsville, Outstanding Turfgrass Management Student

Architectural & Manufacturing Sciences

  • Brittney Perry of Zachary, La., Outstanding Graduate Student in Engineering Technology Management
  • Sumbul Khan of Karachi, Pakistan, Lois G. and F. Dugan Montgomery Scholarship
  • Andrew Austin of Utica, Outstanding Senior in Advanced Manufacturing
  • Elizabeth Corbin Arrington of Russellville, Outstanding Senior in Architectural Sciences
  • Elizabeth P. Stout of Louisville, Outstanding Senior in Construction Management
  • Nathan Ruggles of Mayfield, Outstanding Senior in Industrial Vocational Education
  • Donald L. Haney of Edmonton, Outstanding Senior in Technology Management
  • Kurt R. Harper of Vine Grove, L.T. Smith Scholarship
  • Jeffry W. Edwards of Murray, Ryan Associated Architects Scholarship
  • Jonathan Washington of Nashville, Tenn., Ryan Associated Architects Scholarship
  • Nathan Weed of Rockfield, Society of Manufacturing Engineers Scholarship
  • James W. Estes of Glasgow, South Central Kentucky Section – American Society for Quality Control Award
  • Dennis G. Houchens of Bowling Green, South Central Kentucky Section – American Society for Quality Control Award
  • Kurtis Claywell of Burkesville, Walter B. Nalbach Industrial Education Scholarship

Biology

  • Jonathan Howton of Bowling Green, Outstanding Biology Graduate Student
  • Kevin Tewell of Meridian, Idaho, Dillard/Hoyt Graduate Scholarship
  • Derek Rupert of Montoursville, Pa., Outstanding Biology Teaching Assistant
  • Brenna Tinsley of Glasgow, Outstanding Biology Student
  • Victoria (Torey) Gilkison of Lawrenceburg, Outstanding Biodiversity Center Student
  • Jordan Olberding of Oceanside, Calif., Outstanding Biotechnology Center Student
  • Sarah Schrader of Bowling Green, Larry N. Gleason Award for Excellence and Dr. Dan Skean Award for Outstanding Microbiology Student
  • Chad Willis of Alvaton, L.Y. Lancaster Award

Chemistry

  • Yanfen Li of Bowling green, McNally Graduate Fellowship
  • Lakshmisri Vangala of Warangal, Andhra Pradesh, India, American Institute of Chemists Outstanding Graduate Student Award
  • Aaron McKee of Bowling Green, Outstanding Chemistry Major Award
  • Brittany Morgan of Franklin, Outstanding Chemistry Major Award
  • Amar Patel of Russellville, Outstanding Chemistry Major Award
  • Sarah Ward of Glasgow, Outstanding Chemistry Major Award
  • Aaron Daniel of Hartford, Outstanding Graduating Senior in Chemistry Award
  • Amy Poynter of Mount Vernon, Outstanding Graduating Senior in Chemistry Award
  • Chad Willis of Alvaton, Outstanding Graduating Senior in Chemistry Award
  • Nicholas Wright of Richmond, Outstanding Graduating Senior in Chemistry Award
  • Amanda Cook of Owenton, Outstanding Senior in Chemistry Education Award
  • Kristen Mikulcik of Murray, Outstanding Senior in Chemistry Education Award and Nell Skean Lab Assistant
  • Chris Steinker of Bowling Green, Organic Chemistry Award
  • Seth Sloan of Leitchfield, Organic Chemistry Award
  • Jason Young of Owensboro, Organic Chemistry Award
  • Hillary Asberry of Lancaster, Undergraduate Award in Analytical Chemistry
  • Jarin James of Bethpage, Tenn., Undergraduate Award in Physical Chemistry
  • Litraca Shirley of Glasgow, Undergraduate Award in Physical Chemistry
  • Samuel White of Scottsville, Outstanding Freshman Award
  • Haley Valentine of Cincinnati, Carl P. McNally Undergraduate Scholarship Award
  • Dillon Pender of Elizabethtown, Glenn Dooley Undergraduate Scholarship Award
  • Zhibo Yuan of Henan, China, Ward C. Sumpter Scholarship Award
  • Heather Shockley of Chattanooga, Tenn., Nell Skean Lab Assistant
  • Andrea Toll of Bowling Green, Nell Skean Lab Assistant

Engineering

  • Dennis Marshall Henson of Burkesville, Award for Academic Excellence in Civil Engineering
  • Kevin Hinson of Greenbrier, Tenn., Award for Academic Excellence in Civil Engineering
  • Cody R. Stuart of Manitou, John Russell Award in Civil Engineering
  • Joshua E. R. Wells of Harrison, Ohio, John Russell Award in Civil Engineering
  • Joseph Latham of Greenville, Award for Academic Excellence in Electrical Engineering
  • Brittany Wells of Clayton, Ohio, Award for Academic Excellence in Electrical Engineering
  • William G. Nalle of Somerset, John Russell Award in Electrical Engineering
  • Cody Alan Mahan of Seymour, Tenn., Most Outstanding Junior in Electrical Engineering
  • Hannah Nicks of Bowling Green, Most Outstanding Sophomore in Electrical Engineering
  • Seth Blankenship of Scottsville, Evan McCasland Award in Mechanical Engineering
  • Yancee Burchett of Brodhead, John Russell Award in Mechanical Engineering

Geography and Geology

  • Melissa Cary of Bowling Green, Outstanding Graduate Student
  • HuaJian Zhang of Dalian, China, Syed Reza Ahsan Memorial Scholarship for Remote Sensing and Spatial Analysis
  • Lee W. Campbell of Paducah, L. Michael Trapasso Outstanding Senior Award in Meteorology
  • Scarlett Dawn Marklin of Alvaton, Ronald R. Dilamarter Outstanding Senior Award in Geography
  • Dustin Kyle Horn of Lewisport, Syed Reza Ahsan Outstanding Senior Award in GIS
  • Shelby Rader of Irvine, Judson Roy Griffin Outstanding Senior Award in Geology
  • Austin Boys of Greeneville, Tenn., Department of Geography and Geology Academic Excellence Scholarship
  • Natasha Patterson of Greenbrier, Tenn., Department of Geography and Geology Academic Excellence Scholarship
  • Rachel Bowles of Bowling Green, Gildersleeve Scholarship for Excellence in Geology
  • Melanie Newton of Cox’s Creek, Gildersleeve Scholarship for Excellence in Geology
  • Casey Pearce of Norris City, Ill., Gildersleeve Scholarship for Excellence in Geology and Jason Shaw Award for Academic Excellence
  • Andrew D. Reeder of Bowling Green, Gildersleeve Scholarship for Excellence in Geology
  • Luke Miles of Columbia, Tenn., James Leslie Davis Academic Excellence Scholarship

Mathematics & Computer Science

  • Anthony Montemayor of Bowling Green, Mathematics Outstanding Graduate Student Award
  • Rebecca Crouch of Bedford, Henry M. and Zula G. Yarbrough Award in Mathematics
  • Jordan Taylor of Bowling Green, Pauline Lowman Memorial Secondary Education Award
  • Chase Russell of Bowling Green, Hugh F. and Katherine A. Johnson Award in Mathematics
  • Zachary Pennington of Lexington, The Pi Mu Epsilon Award
  • Lauren Haynes of Russell Springs, The Robert C. Bueker Mathematics Award
  • Nihan Acar of Izmir, Turkey, Fruit of the Loom Mathematics Award
  • Leo Buser of Louisville, Fruit of the Loom Mathematics Award
  • Sri Harsha Vege of India, Outstanding Graduate Student in Computer Science
  • Richard Cecil of Philpot, Outstanding Senior in Computer Science
  • Andrew Strader of Glasgow, Outstanding Junior in Computer Science
  • Bryan Knowles of Warner Robins, Ga., Outstanding Sophomore in Computer Science and Outstanding ACM Student
  • Matt Graham of Alvaton, Fruit of the Loom Computer Science Award
  • Varun Palli of Bowling Green, Fruit of the Loom Computer Science Award

Physics and Astronomy

  • Suzanna Marie Sadler of Cadiz, Dr. George V. and Sadie Skiles Page Award for Excellence Scholarship
  • John Max Wilson of Hickman, Dr. Randall Harper Award for Outstanding Research in Physics and Astronomy
  • Jason J. Leszczewicz of Bowling Green, Dr. Douglas Humphrey Award for Outstanding Service

Contact: Ogden College, (270) 745-4449.

No comments yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

Follow

Get every new post delivered to your Inbox.

Join 63,250 other followers

%d bloggers like this: